Wycieczka do Teatru Wielkiego w Poznaniu

W Teatrze Wielkim w Poznaniu powstał spektakl „h.”, poruszający tematykę cyberbullyingu i hejtu w internecie. Określany jako „połączenie teatru dramatycznego, baletu, muzyki klasycznej i internetowego soundscape’u oraz wideo”, wzbogacony o nowoczesny program edukacyjny, który jest elementarną częścią spotkania z widzami.
Realizatorzy spektaklu to grupa młodych, lecz doświadczonych twórców, którzy zdecydowali się zmierzyć z niełatwym tematem, będącym częścią rzeczywistości nie tylko młodych ludzi, ale niemalże każdego z nas.
Zdaniem reżysera Daniela Stachuły inspiracją do powstania spektaklu na temat hejtu był język sieci. Realne posty, komentarze, wpisy na forach, na portalach społecznościowych, w aplikacjach. Ten język jest niezwykle brutalny, pełen agresji i wszechobecny w internecie. A mowa nienawiści ma często destrukcyjny wpływ na nasze życie.
Dzięki współpracy z Teatrem Wielkim w Poznaniu nasi uczniowie po raz kolejny mieli okazję obcować ze sztuką. 14 czerwca 2023 obejrzeli spektakl „h.” oraz wzięli udział w warsztatach tłumaczonych na PJM.
Kilka słów o spektaklu: „Znacie Franka? Chodzi do waszej szkoły, jest w waszej klasie. Tak, to ten! Siedzi na lekcjach w czapce, przyjaźni się z Kaśką, kręci filmy na TikToku, słucha smutnej muzyki. Czasami wchodzi do gabinetu pani pedagog. Franek czyta komentarze na swój temat w internecie…”