Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi przygotowuje młodzież do pełnienia różnych dorosłych ról społecznych, do możliwie samodzielnego i niezależnego funkcjonowania uczniów w przyszłości. Nauka trwa trzy lata, z możliwością wydłużenia o 1 rok, maksymalnie do 24 roku życia ucznia.
Podstawa programowa składa się z dwóch elementów. Polega na kształceniu ogólnym, w ramach którego uczniowie utrwalają i poszerzają zakres dotychczas zdobytej wiedzy i umiejętności oraz na przysposobieniu do pracy, czyli kształtowaniu właściwych postaw wobec pracy.

W Szkole Przysposabiającej do Pracy w procesie kształcenia uczniów wyodrębnia się następujące zajęcia:

• zajęcia z zakresu funkcjonowania osobistego i społecznego,
  • zajęcia rozwijające komunikowanie się,
  • zajęcia z zakresu wychowania fizycznego,
  • zajęcia kształtujące kreatywność muzyczną, informatyczną i plastyczną,
  • religię,
  • zajęcia przysposabiające do pracy,
  • zajęcia rewalidacyjne.

W naszej szkole dużą wagę kładzie się na przysposobienie do pracy, które realizowane jest w zakresie następujących zajęć:

• gotowanie,
  • gospodarstwo domowe,