Drodzy Rodzice, Uczniowie, Nauczyciele

Drodzy Rodzice, Uczniowie, Nauczyciele.

Ponieważ w procesie edukacji należy tworzyć dzieciom takie środowisko, które będzie sprzyjało kształtowaniu nawyków prozdrowotnych, w tym żywieniowych, postanowiłyśmy przygotować dla Was informacje na temat zdrowego odżywiania Waszych pociech, a naszych wychowanków.

Ważną rolę w kształceniu i wychowaniu uczniów w szkole podstawowej i ponadpodstawowej odgrywa edukacja zdrowotna. Zadaniem szkoły jest kształtowanie postaw prozdrowotnych uczniów, w tym wdrażanie ich do zachowań  higienicznych, bezpiecznych dla zdrowia własnego i innych osób, a ponadto ugruntowanie wiedzy z zakresu prawidłowego odżywania się, korzyści płynących z aktywności fizycznej, a także profilaktyki.

Żywienie dzieci, jako element zdrowego stylu życia, powinno zapewnić prawidłowy rozwój, zapobiegać chorobom wieku dziecięcego, a także zmniejszać ryzyko rozwoju chorób dietozależnych w późniejszych okresach życia.

Badania naukowe w ostatnich latach wykazały, jak równie ważne w prawidłowym rozwoju dzieci i młodzieży oraz zapobieganiu otyłości i innym chorobom (rozwijającym się także w życiu dorosłym) są aktywność fizyczna, prawidłowy sen oraz przestrzeganie zasad korzystania z komputera, telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych, higiena (w tym jamy ustnej) czy profilaktyka. Dlatego warto zwrócić uwagę, że prawidłowe żywienie musi być łączone z pozostałymi elementami stylu życia.

Obecnie dużym problemem związanym ze zdrowiem dzieci i młodzieży jest „epidemia” nadwagi i otyłości. Zgodnie z wynikami badań aż  18,4% dzieci  jest zagrożone nadmierną masą ciała. Uwagę zwraca duża dynamika wzrostu odsetka częstości występowania otyłości wśród dzieci i młodzieży w Polsce. Z badań wynika, że np.  w Warszawie na przestrzeni 30 lat częstość występowania otyłości wśród chłopców w wieku 11-15 lat zwiększyła się 3-krotnie, natomiast u dziewczynek w tym samym wieku aż 10-krotnie.

Błędy, które pojawiają się w sposobie odżywiania młodych Polaków, w tym i naszych wychowanków,  to między innymi:

• zbyt małe spożycie warzyw i owoców,
  • nadmierne spożycie słodkich napojów,
  • niejedzenie śniadań, nie zabieranie drugich śniadań do szkoły,
  • zastępowanie posiłków pełnowartościowych produktami o niskiej wartości odżywczej, takimi jak słodycze, wysokokaloryczne wyroby cukiernicze oraz słone przekąski.

Zapraszamy Rodziców, Uczniów i Nauczycieli do obejrzenia i wysłuchania  filmu „10 zasad zdrowego odżywiania” , w którym specjalista do spraw żywienia dzieci i młodzieży, w sposób przejrzysty i bardzo ciekawy, przedstawia nieprawidłowości oraz główne błędy żywieniowe,  i wynikające z nich  jakościowe niedobory żywieniowe.

LINK https://www.youtube.com/watch?v=DF4znGEcBPU

Izabela Sadowska, Renata Dziubek, Hanna Kuczek.